Sayın Bakanımızın Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss ve İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile Görüşmeleri, 23 Haziran 2022
Sayın Bakanımızın Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss ve İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile Görüşmeleri, 23 Haziran 2022

Sayın Bakanımız 23 Haziran 2022 tarihinde Ankara’da Birleşik Krallık (BK) Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı Elizabeth Truss ile bir görüşme gerçekleştirdi ve görüşmeyi müteakip ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Sayın Bakanımız stratejik ortağımız BK’nın Dışişleri Bakanı Truss’le ikili ilişkilerimizi, Ukrayna, NATO ve Suriye konularını görüştüklerini, Serbest Ticaret Anlaşmamızı genişleteceğimizi, ticareti artıracağımızı ve savunma sanayii işbirliğini daha da güçlendireceğimizi kaydetti.

Bilahare, Sayın Bakanımız, Yeniden Asya girişimimiz çerçevesinde Asya konusunda farkındalığı artırmak için bu yıl ilk kez düzenlediğimiz eğitim programını başarıyla tamamlayan katılımcılara törenle sertifikalarını takdim etti.

Aynı gün, Sayın Bakanımız İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile de biraraya geldi ve sonrasında ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

İkili ve bölgesel konuların ele alındığı görüşmeyle ilgili olarak Sayın Bakanımız Filistin meselesine dair hassasiyetlerimizi bir kez daha vurguladığımızı, ülkelerimiz arasında olumlu diyaloğu somut adımlarla güçlendireceğimizi ve karşılıklı Büyükelçi ataması konusunda çalışmaları başlattığımızı vurguladı.