#

Sayın Bakanımızın Asya İşbirliği Diyaloğu Dışişleri Bakanları Çevrimiçi Toplantısına katılımı, 17 Kasım 2021

Sayın Bakanımızın Asya İşbirliği Diyaloğu Dışişleri Bakanları Çevrimiçi Toplantısına katılımı, 17 Kasım 2021

Sayın Bakanımız 17 Kasım 2021 tarihinde Asya İşbirliği Diyaloğu (AİD) Dışişleri Bakanları Çevrimiçi Toplantısı'na katıldı ve Yeniden Asya girişimimiz kapsamında AİD ile yakın işbirliğimizin süreceğini vurguladı.

Toplantıda, ülkemizin 2019 yılının Eylül ayından bu yana sürdürdüğü AİD Dönem Başkanlığı Bahreyn'e devredildi ve 2022 yılı için Nevşehir ilimiz AİD Turizm Başkenti olarak ilan edildi.

Aynı gün, Sayın Bakanımız AİD Genel Sekreteri Pornchai Danvivathana’yla Ankara’da biraraya geldi ve Asya’da dayanışmanın ve birliğin gelişmesinin önceliğimiz olduğunu ifade etti.

Sonrasında, Sayın Bakanımız Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Rashid Al Zayani’yle bir görüşme gerçekleştirdi ve görüşmeyi müteakip ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Sayın Bakanımız, savunma sanayii, sağlık ve turizm alanlarında işbirliği imkanlarının değerlendirildiğini, ticaret hacmimizi daha da artıracak adımların ele alındığını ve istişare mekanizmalarının etkin kullanılması hususunda mutabık kalındığını ifade etti.