Sayın Bakanımızın ABD Ziyareti / New York’ta Temaslar, 20 Ocak 2023, New York
Sayın Bakanımızın ABD Ziyareti / New York’ta Temaslar, 20 Ocak 2023, New York

Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ziyaretine, New York’ta, ABD ve Kanada’daki Başkonsoloslarımızla biraraya gelerek devam etti. Sayın Bakanımız, toplantı sonrasında yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza verdiğimiz desteği daha da geliştirmek için neler yapabileceğinin değerlendirildiğini belirtti ve dünyanın her yerinde vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu vurguladı.

Sayın Bakanımız programın devamında, Türkevi’nde Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi’yi ağırladı ve Endonezyalı mevkidaşıyla Afganistan başta olmak üzere bölgesel gelişmeleri ele aldıklarını ifade etti.

Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, BM 77. Dönem Genel Kurul Başkanı Csaba Kőrösi’yi ile görüştü. Sayın Bakanımız adıgeçenle, Sayın Cumhurbaşkanımızın refikaları Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde başlattığımız Sıfır Atık girişimimizi ele aldıklarını belirtti.

Söz konusu görüşmenin akabinde, Sayın Bakanımız ABD’deki Müslüman toplumunun temsilcileriyle Türkevi’mizde biraraya gelerek Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ilettiğini kaydetti.

Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu son olarak, ABD’deki Suriye diasporasının temsilcileriyle görüştü ve kendilerine 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı uyarınca Suriye’deki siyasi sürece desteğimizi yinelediğimizi belirttiğini açıkladı.