Sayın Bakanımızın Avrupa Birliği (AB) tarafından düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansına katılımı ve ikili görüşmeleri, Brüksel, 20 Mart 2023
Sayın Bakanımızın Avrupa Birliği (AB) tarafından düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansına katılımı ve ikili görüşmeleri, Brüksel, 20 Mart 2023

Deprem sonrası yeniden imar çabalarımıza destek amacıyla Avrupa Birliği tarafından düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansına katılmak üzere Brüksel’e vasıl olan Sayın Bakanımız ilk olarak AB’nin Güney Kafkasya ve Gürcistan'dan Sorumlu Özel Temsilcisi Toivo Klaar ve BM Kalkınma Programı Başkanı Achim Steiner’le bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Bakanımız görüşmede, bölgesel konular ile deprem sonrası yeniden imar sürecini ele aldıklarını belirtti.

Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu bilahare Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’la biraraya geldi. Sayın Bakanımız görüşmede, deprem ve tren kazasından sonraki dayanışmayı sürdürdüklerini ve her iki ülkenin bazı adaylıkları karşılıklı olarak destekleme kararı aldıklarını ifade etti.

Bilahare Konferans kapsamında bir konuşma yapan Sayın Bakanımız, deprem sonrasında yardım elini uzatan uluslararası topluma teşekkür etti.

Uluslararası Bağışçılar Konferansına hitabının ardından Sayın Bakanımız, Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Lilyana Pavlova ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Odile Renaud-Basso'yla deprem sonrası imar çalışmalarını ele aldıklarını kaydetti.

Sayın Bakanımız son olarak Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Oliver Várhelyi ve AB Dönem Başkanı İsveç'in Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell'le birlikte bir Ortak Basın Toplantısına katıldı.