Sayın Bakanımızın 17. Bled Stratejik Forumu’na Katılmak Üzere Slovenya’ya Ziyareti, 29 Ağustos 2022
Sayın Bakanımızın 17. Bled Stratejik Forumu’na Katılmak Üzere Slovenya’ya Ziyareti, 29 Ağustos 2022

Sayın Bakanımız 17. Bled Stratejik Forumu’na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 29 Ağustos 2022 tarihinde Slovenya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Forum marjındaki temaslarına ilk olarak Karadağlı mevkidaşı Ranko Krivokapić ile görüşerek başladı ve görüşmede ikili ilişkilerimiz ile Ukrayna’daki gelişmeler ele alındı.

Sayın Bakanımız aynı gün İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albares ile de Ukrayna ve Libya’daki gelişmeler ile NATO genişlemesinin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Bilahare, Sayın Bakanımız Ukrayna’daki savaş ile küresel krizler karşısında Avrupa’nın geleceğinin ele alındığı 17. Bled Stratejik Forumu’nun “Avrupa’da kaç Avrupa var?” temalı paneline iştirak etti.

Sonrasında Kosovalı mevkidaşı Donika Gërvalla-Schwarz ile biraraya gelen Sayın Bakanımız, Kosova-Sırbistan sınır geçişlerine dair varılan uzlaşıdan duyduğumuz memnuniyeti ifade etti.

Ardından, Sayın Bakanımız Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon ile başta Bosna Hersek olmak üzere bölgesel gelişmelerin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız son olarak Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile ikili ilişkilerimiz ile Ukrayna’daki durumun değerlendirildiği bir görüşme gerçekleştirdi.