Sayın Bakanımızın Bratislava 15. Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) Katılmak Üzere Slovakya’yı Ziyareti, 7-8 Ekim 2020
Sayın Bakanımızın Bratislava 15. Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) Katılmak Üzere Slovakya’yı Ziyareti, 7-8 Ekim 2020

Sayın Bakanımız bu yıl 15’si düzenlenen Bratislava Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) katılmak üzere 7-8 Ekim 2020 tarihlerinde Bratislava’yı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız, Slovakya’ya gitmeden hemen önce ise Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki’yle 7 Ekim 2020 tarihinde bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız iki devletli çözümü ve uluslararası parametreleri aşındıran girişimlere beraber karşı koyacağımızı, Filistin uzlaşı sürecini desteklediğimizi, seçimlerde yardıma hazır olduğumuzu ve Filistinli kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu belirtti.

Sayın Bakanımız Bratislava’daki programında ise ilk olarak, 7 Ekim 2020 tarihinde, Galiçya cephesinde kaybettiğimiz şehitlerimizin aziz hatırasını dost Slovakya topraklarında ilelebet yaşatmak üzere Bratislava Türk Şehitliği’nin ve Anıtı’nın açılışını, Slovakya Dışişleri ve Avrupa Birliği Bakanı Ivan Korcok’la birlikte gerçekleştirdi ve tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle andığını vurguladı.

Bilahare, Sayın Bakanımız Slovak mevkidaşı Ivan Korcok’la verimli bir görüşme yaptı ve ilişkilerimizi, Doğu Akdeniz, Avrupa Birliği ve Ermenistan’ın saldırganlığı dahil bölgesel konuları değerlendirdi.

Sayın Bakanımız görüşmede savunma, eğitim ve bilim alanlarında işbirliği imkanlarının ele alındığını ve ikili ticaret hacminde 5 milyar ABD Doları hedefini koruduğumuzu da kaydetti.

Sayın Bakanımız daha sonra Kazakistan Dışişleri Bakanı Mukhtar Tleuberdi’yle biraraya gelerek ilişkilerimizi, yatırımlar, eğitim ve sağlık boyutları dahil kapsamlı bir şekilde değerlendirdi.

Görüşmede ayrıca kardeş ülke Kırgızistan’daki gelişmeler ve Ermenistan’ın saldırganlığı da değerlendirildi ve Sayın Bakanımız Türk Keneşi dahil çok taraflı forumlarda Kazakistan’la işbirliğimizi geliştireceğimizi kaydetti.

Sayın Bakanımız 8 Ekim 2020 tarihinde, GLOBSEC Forumu’nda “Türkiye’nin Bölgesel ve Küresel Güvenlikteki Rolü” konulu söyleşiye katıldı ve Ermenistan’ın saldırganlığı, Libya’daki mevcut durum, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, Kıbrıs meselesi, AB üyelik sürecimiz, ülkemizin NATO’ya yaklaşımı ve Rusya Federasyonu’yla ilişkilerimiz konularındaki görüşlerimizi paylaştı.

Bilahare Sayın Bakanımız Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'la bir görüşme gerçekleştirerek ilişkilerimizi, Doğu Akdeniz, Libya ve Ermenistan'ın saldırganlığı konularını ele aldı.

Sayın Bakanımız Yunanistan'ın ve GKRY’nin AB’yle ilişkilerimizi maksimalist yaklaşımlarla rehin almalarına izin vermeyeceğimizin altını çizdi.

Bilahare, Sayın Bakanımız Brastislava’daki konferans marjında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ayaküstü biraraya geldi, istikşafi görüşmeler ve Güven Artırıcı Önlemlerle ilgili toplantıların tarihlerini önümüzdeki günlerde belirleyeceğimizi kaydetti.

Sayın Bakanımız ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar’la da biraraya geldi.

Sayın Bakanımız Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü en güçlü şekilde savunan ülkelerden biri olduğumuzu, Kırım'ın yasadışı ilhakını asla tanımayacağımızı ve her zaman Kırım Tatarlarının yanında olduğumuzu ifade etti.

Son olarak Sayın Bakanımız Macaristan'ın Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto'yla samimi bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız 7’nci Karma Ekonomik Komisyon toplantısını gerçekleştirmek için hazırlıklarımızı sürdürdüğümüzü ve Macaristan’ın Türk Keneşi’ne etkin katılımından memnun olduğumuzu belirtti.