ÖNSÖZ
Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşımızın bir milyon kadarı izinlerini geçirmek veya tatil yapmak amacıyla Türkiye’ye gelmektedir. Önceki yıllarda akraba ve dost ziyareti amacıyla gerçekleştirilen sözkonusu ziyaretlerin son yıllarda turistik gezi ve ticari amaçla da yapıldığı gözlenmektedir. Bu seyahatlerin ülkemiz turizmine katkısı olduğu gibi, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ile eş ve çocuklarının Türkiye ile bağlarının güçlü kalması açısından da yarar sağladığı aşikardır.

Vatandaşlarımızın gerek gidiş - dönüş yolculuklarını kolaylaştırmak, gerek izin ve tatillerini huzur içinde geçirmelerine katkıda bulunmak amacıyla 1998 yılında başlatılmış olan “Tatil Aydınlatma Projesi” bu yıl da uygulanacaktır.

Proje, tatil öncesi hazırlıklarda dikkat edilmesi gereken konuları, seyahat sırasında gerekli olabilecek bilgileri, izin döneminde yolda, Türkiye’de ve dönüşte karşılaşılabilecek olası sorunlara çözüm önerilerini kapsamaktadır.

Bu çerçevede, Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi Tatil Danışma Servisleri hafta içi hergün saat 09:00–18:00 arasında hizmet sunmaktadır.

Konsolosluk Çağrı Merkezi telefon numarası 00 90 (312) 292 29 29 dur.

Tatil Aydınlatma Projesi çerçevesinde “Yol Rehberi” güncelleştirilerek Dışişleri Bakanlığı’nın Internet’teki Web sayfasında (http://www.mfa.gov.tr) “Konsolosluk” alt başlığı altında “Tatil Aydınlatma Projesi” adıyla yer almaktadır.

Bu rehber bir referans belgesi olarak kullanılmak üzere hazırlanmıştır.