#

Onikinci Büyükelçiler Konferansı, 9-10 Kasım 2020

Onikinci Büyükelçiler Konferansı, 9-10 Kasım 2020

Sayın Bakanımızın 12. Büyükelçiler Konferansı'nda Büyükelçilere Hitabı için tıklayınız.

Onikinci Büyükelçiler Konferansı “Milli Egemenliğin 100. Yılında Türk Diplomasisi: Gelenekten Geleceğe ” temasıyla 9-10 Kasım 2020 tarihlerinde Ankara’da düzenlendi.

KOVİD-19 salgını nedeniyle bu yılki konferans, yurtdışında görevli Büyükelçilerimizin çevrimiçi katılımıyla karma bir formatta gerçekleştirildi.

9 Kasım 2020 tarihinde Sayın Bakanımız ve Büyükelçilerimiz Dışişleri Bakanlığı Şehitliği’ni ve Anıtkabir’i ziyaret ettiler.

Sayın Cumhurbaşkanımız Konferansın resmi açılışında Büyükelçilerimize ve konuklara hitap etti.

Sayın Bakanımız da Konferansın kapanışını yaptığı konuşmada bu yıl Milli Egemenliğimizin 100. Yıldönümünü kutladığımızı, bu nedenle bu yılki temamızı “Milli Egemenliğin 100. Yılı’nda Türk Diplomasisi: Gelenekten Geleceğe” olarak belirlediğimizi kaydetti.

Sayın Bakanımız ayrıca Bakanlığımızın 7 gün 24 saat esası üzerinden çalışan bir teşkilata ve çalışma düzenine sahip olduğunu, bir temsilciliğimiz güneşin batışını yaşarken aynı anda bir diğer temsilciliğimizin ise güneşin doğuşunu yaşadığını belirtti.

Sayın Bakanımız, dijital çağa yetişmek değil, çağı sürükleyenler arasında yer almak şiarıyla hareket ettiğimizi, G20 Dijital Diplomasi endeksinde 7. Sırada olduğumuzu, sosyal medya etkileşimi bakımından ise 3. sıraya çıktığımızı vurguladı.

Sayın Bakanımız salgının en başından itibaren Türk diplomasisinin her alanda hizmetlerini aksatmadan sunduğunu, Bakanlığımız Koordinasyon ve Destek Merkezi vasıtasıyla Cumhuriyet tarihimizin en büyük tahliye operasyonunu koordine ettiğimizi, Latin Amerika’dan Asya’ya, Kuzey Amerika’dan Afrika’ya hemen her coğrafyada vatandaşlarımıza doğrudan hizmet götürdüğümüzü, insana dokunduğumuzu, Türkiye’nin bir “Şefkatli Güç” olarak, tüm insanlık adına mükemmel bir sınav verdiğini belirti.

Sayın Bakanımız son olarak Türk Dışişleri teşkilatının; dünya sathında güneş gibi parlayan bir devlet ve milletin temsilcilerinden oluştuğunu, bu teşkilatın dünyanın her köşesinde şanlı ay yıldızlı bayrağımızı gururla dalgalandırdığını kaydetti.

Sayın Bakanımız 10 Kasım 2020 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev’le de Ankara’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından, iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Sayın Bakanımız geçiş döneminde stratejik ortağımız Kırgızistan’a desteğimizin süreceğini, Kırgızistan’da yaklaşık 1 milyar Amerikan Doları yatırımımızın bulunduğunu, ikili ticaret hacminde de 1 milyar Amerikan Dolarının hedeflendiğimizi belirtti.

Ziyaret vesilesiyle Maarif Vakfı’nın Kırgızistan’da eğitim kurumları açmasını öngören Anlaşma da imzalandı.