No:;7- 10 Ocak 2005,;Filistin´de 9 Ocak 2005 Tarihinde Düzenlenen;Filistin Ulusal Yönetimi Başkanlık Seçimleri;Hk.

Filistin Ulusal Yönetimi Başkanlık Seçimleri 9 Ocak 2005 tarihinde düzenlenmiştir.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, sözkonusu seçimleri Başkan Arafat’ın vefatı ertesinde FKÖ Başkanlığını devralmış olan Sayın Mahmoud Abbas’ın açık farkla kazandığı görülmektedir.

Türkiye, Filistin halkının liderini demokratik yollardan belirlemiş olduğu bu seçimlerin huzur içinde gerçekleştirilmiş olmasından büyük memnuniyet duymaktadır.  Seçimler,   uzun süredir tıkanmış olan barış sürecinin Yol Haritası çerçevesinde yeniden canlandırılması  yolunda önemli bir aşama  olarak  da değerlendirilmektedir.

Türkiye, seçimlerin başarıyla gerçekleşmesi sonrasında ortaya çıkmakta olan ortamın iyi değerlendirilmesini ve tarafların önümüzdeki dönemde de sağduyulu yaklaşımlarını sürdürmelerini dilemektedir.   

Ülkemiz, Sayın Bakanımızın 4-5 Ocak 2005 tarihlerinde bölgeye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında İsrailli ve Filistinli yetkililerle yaptığı temaslarda vurguladığı üzere, bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanması için üzerine düşen görevleri yerine getirmeye hazırdır.

Türkiye, gayrıresmi sonuçlara göre, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanlığına seçilmiş olan Sayın Mahmoud Abbas’ı kutlar, kendisine yeni görevinde başarılar diler ve bu gelişmenin Filistin halkına uzun zamandır özlenen barış, refah ve huzuru getirmesine yardımcı olmasını  temenni eder.