No:;167- 15 Aralık 2004,;Afganistan'da Kaçırılan ve Öldürülen Vatandaşımız Hk.;

Afganistan’da Nangarhar eyaletindeki Celalabad-Kunar şehirleri arasındaki yol yapımını üstlenmiş olan SERHAT isimli Türk-Afgan şirketinin elemanlarından, mühendis Eyüp Örel isimli vatandaşımızın, 14 Aralık 2004 günü saat 14.00 – 15.00 civarında, Afgan uyruklu şoför ve tercüman ile birlikte kaçırıldığı ve bilahare öldürülmüş olduğu üzüntüyle öğrenilmiştir.

Olay hakkında haber alınır alınmaz Kabil Büyükelçiliğimizce temasa geçilen Afgan İçişleri Bakanlığı yetkilileri, kaçırılma olayından bir saat kadar sonra Afgan güvenlik birimlerinin olaydan haberdar olduğunu ve hemen takip ve kurtarma operasyonu başlattığını, operasyon sırasında, kaçırılanlar tarafından serbest bırakıldığı anlaşılan Afgan şoför ve tercümanın sağ olarak bulunduğunu bildirmişler, daha sonra ise Eyüp Örel’in öldürülmüş olduğunu duyurmuşlardır.

Eyüp Örel’i kaçıranların kimliği ve amaçları ile olayın cereyan tarzı hakkında henüz ayrıntılı bilgi bulunmamaktadır. Kabil Büyükelçiliğimizce bilgi derlenmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu menfur saldırıda öldürülen vatandaşımız Eyüp Örel’e Tanrı’dan rahmet, ailesine ve çalıştığı şirket mensuplarına başsağlığı dileklerimizi sunarız.