NO:;1 -;3 Ocak 2005, Türkiye Cumhuriyeti ile Çek Cumhuriyeti ve Merkezi Amerika Guatemala Cumhuriyeti Arasında 1 Ocak 2005 Tarihi İtibarıyla Yürürlüğe Giren Vize Uygulamaları Hk.

Türkiye Cumhuriyeti ile Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlıkları heyetleri arasında 22 Kasım 2004 tarihinde Prag’da varılan anlaşma, gerekli yasal onay sürecinin tamamlanmasıyla 1 Ocak 2005 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecektir. Buna göre, umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza vize müracaatları sırasında, vize harcının kaldırılması, vize işlemlerinin basitleştirilmesi ve işadamlarımıza bir yıl geçerli müteaddit girişli vize verilmesi gibi kolaylıklar karşılığında umuma mahsus pasaport hamili Çek Cumhuriyeti vatandaşlarına üç ayı geçmeyen turistik amaçlı seyahatlerinde vize muafiyeti tanınmıştır.

Diğer yandan, Türkiye Cumhuriyeti ile Merkezi Amerika Guatemala Cumhuriyeti arasında imzalanan “Karşılıklı Vize Muafiyeti Anlaşması”, gerekli yasal onay sürecinin tamamlanmasıyla 1 Ocak 2005 tarihinde yürürlüğe girecektir. Guatemala Hükümeti’nin evvelce aldığı bir kararla 1 Haziran 2004 tarihinden itibaren resmi ve umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını üç aya kadar süreli turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaf tutmasının ardından, resmi ve umuma mahsus pasaport hamili Guatemala vatandaşları da 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren, üç aya kadar süreli turistik amaçlı seyahatlerinde Türkiye’ye vizesiz giriş yapabileceklerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.