No:99 - 28 Haziran 2006, İsrail Ordusu´nun Gazze Şeridi´ne Girmesi hk.

25 Haziran 2006 tarihinde Filistinli gruplarca Kerem Shalom sınır kapısına düzenlenen saldırının ardından İsrail Ordusu’nun 28 Haziran günü Gazze Şeridi’ne girmesiyle birlikte bölgede gerginliğin yeniden tırmanmış olmasından derin kaygı duyuyoruz.

Bu tırmanmanın Filistinli gruplar arasında, barış sürecinde ortak bir siyasi zemin oluşturulması yönünde ilerleme sağlandığı bir aşamada cereyan etmesi talihsizdir. Gerginliğin devam etmesi ve sıcak çatışmaya dönüşmesi yalnızca bölgemizde kapsamlı ve kalıcı bir barışın tesis edilmesini istemeyen çevrelerin çıkarlarına hizmet edecektir.

Bu çerçevede, mevcut gerginliğin derin bir krize dönüşmeden bir an önce giderilmesini teminen, kaçırılan İsrail askerinin ivedilikle İsrail tarafına iadesini, İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nde başlattığı, Filistin altyapısına zarar veren ve sivillerin yaşamlarını tehlikeye atan harekatına son vermesini bekliyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda üzüntüyle tanık olduğumuz kan ve gözyaşından başka hiçbir sonuç doğurmayan gelişmelerin tekrar yaşanmaması için tarafları şiddeti körükleyecek eylemlerden özenle kaçınmaya, itidale ve sağduyuya çağırıyoruz.