No:96 -;4 Haziran 2003

Hollanda’nın MATRA ve PSO Teknik Yardım Programlarına ülkemizin katılımına ilişkin yenilenmiş Mutabakat Zaptı, 4 Haziran 2003 tarihinde ülkemiz adına Dışişleri Bakanlığı Avrupa ile İlişkilerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Volkan Bozkır, Hollanda adına ise Hollanda’nın Ankara’daki Büyükelçisi Sjoerd I.H.Gosses tarafından imzalanmıştır.

Hollanda'nın Merkezi ve Doğu Avrupa Ülkelerine yardım amacıyla 1994 yılında başlattığı MATRA ve PSO Programlarına AB Helsinki Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesinden sonra Türkiye'nin de dahil edilmesi kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede, sözkonusu programlara katılımımıza ilişkin ilk Mutabakat Zaptı, 30 Ekim 2000 tarihinde Ankara'da Dışişleri Bakanları düzeyinde mektup teatisi yoluyla kabul edilmiş ve 14 Mart 2003 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Mutabakat Zaptı’nın süresinin dolması üzerine yenilenmesi gereği hasıl olmuştur.


Yeni Mutabakat Zaptı çerçevesinde, ülkemizde Avrupa Birliğine katılım yönünde gerçekleştirilen uyum çalışmalarına ilişkin projelere destek sağlanacaktır.