NO:95;- 14 Haziran 2004, 15 Haziran Salı Günü D-8 Günü'nün Kutlanması;

18 Şubat 2004 tarihinde Tahran’da yapılan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Dördüncü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirve Toplantısı’nda, D-8’in kuruluşunun ilan edildiği ilk D-8 Zirve Toplantısı’nın yapıldığı tarih olan 15 Haziran Günü’nün her yıl D-8 Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Bilindiği gibi, Güney-Güney diyalogu çerçevesinde gelişme yolundaki ülkeler arasında oluşturulan işbirliği örneklerinden biri olan D-8’in ilk adımı, Türkiye'nin  daveti ve  İran,  Pakistan,   Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın katılımıyla 22 Ekim 1996 tarihinde İstanbul'da düzenlenen "Kalkınmada İşbirliği Konferansı" ile atılmıştır. D-8, 15  Haziran 1997 tarihinde İstanbul'da yapılan Devlet veya Hükümet Başkanları Zirvesi ile resmen  kurularak faaliyetlerine başlamıştır.

Üye ülkeler arasında ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesine yönelik bir oluşum olan D-8’in amacı, kalkınma yolundaki ülkelerin dünya ekonomisi içindeki konumlarını iyileştirmek, ticari ilişkilerini çeşitlendirmek ve ticaret alanında üye ülkelere yeni imkanlar yaratmak,  uluslararası seviyede karar verme mekanizmalarına güçlü biçimde katılımlarını sağlamak ve bu ülkelerdeki halkın yaşam seviyesini yükseltmektir. Bu amaçlar doğrultusunda D-8 bünyesinde, bugüne kadar, İstanbul (1997), Dakka (1999), Kahire (2001) ve Tahran’da (2004) olmak üzere 4 Zirve, 7 Bakanlar Konseyi , 15  Komisyon toplantısı ile 50’ye yakın teknik düzeyde toplantı düzenlenmiştir.

D-8 Günü’nün kutlanması amacıyla, İstanbul’da yapılmakta olan İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere İstanbul’a gelecek, aynı zamanda İslam Konferansı Örgütü üyesi de olan D-8 üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları onuruna Sayın Bakanımız tarafından 15 Haziran Salı günü bir öğle yemeği verilecektir. Bu vesileyle, D-8 bünyesinde geliştirilen işbirliğinin derinleştirilmesi ve daha ileriye taşınması  için üye ülkeler arasında mevcut ortak iradenin vurgulanması öngörülmektedir.