NO:94 -;19 Haziran 2007, Gazze´de Meydana Gelen Olaylar ve Mekke Mutabakatı Sonucu Kurulan Ulusal Birlik Hükümeti´nin Dağılması hk.

 

Türkiye, Gazze’de kardeş kanı dökülen olaylardan ve Mekke Mutabakatı sonucu kurulan Ulusal Birlik Hükümeti’nin dağılmasından derin endişe ve üzüntü duymaktadır.

Bu olaylar, Filistin davasına ve Filistin halkına zarar vermektedir. Filistinliler arasındaki mevcut sorunlara çözüm bulunamamasının gelecekteki Filistin Devleti’nin kurumlarını ve temellerini tahrip etmesinden endişe edilmektedir. Filistinlilere ivedilikle bir araya gelerek sorunlarını diyalog yoluyla çözmeleri ve Filistin’in geleceğini riske atan hareketlerden kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz. Uluslararası toplumun da bölünmeyi ve tecridi değil ulusal uzlaşıyı esas alan yapıcı bir tutum izlenmesinde yarar bulunmaktadır.

Anayasal sürecin herhangi bir kesintiye uğramadan devam ettirilmesi, kardeş kavgasının önlenmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, Başkan Abbas’ın ve Salem Fayyad başkanlığındaki Hükümetin Filistin’de durumun normale döndürülmesi ve ulusal uzlaşının yeniden tesisi için gösterecekleri gayretleri destekleyeceğimizi vurgulamak istiyoruz.

Türkiye, dost ve kardeş Filistinlilerin ve özellikle Gazze sakinlerinin daha fazla mağdur olmasını önlemek için her türlü insani yardımda bulunmaya da hazırdır.