NO:92 - 14 Haziran 2007, Filistin´deki Gruplar Arasında Artan Çatışmalar hk.

 

Filistin’deki gruplar arasında meydana gelen şiddet olaylarından büyük kaygı duyulmaktadır.

Gazze Şeridi’nde sadece geçtiğimiz üç gün içerisinde vuku bulan çatışmalarda 40’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği, yaralıların sayısının ise 140’a yükseldiği üzüntüyle öğrenilmiştir.

Filistin halkının içinde bulunduğu kritik koşullarda, tüm tarafların itidal içinde hareket etmelerine ve gerginliğin giderilmesi için çaba harcamalarına ihtiyaç bulunmaktadır.

Filistinliler arasında sürmekte olan bu çatışmalar, en fazla Filistin halkına ve Filistin davasına zarar vermektedir.

Filistin’deki ekonomik güçlüklerin giderilmesinin de Filistin’deki barışa kalıcı katkı yapacağına inanılmaktadır.

Tarafları; Filistin’de şiddet ve istikrarsızlık yaratmaktan başka bir netice doğurmayacak bu husumete bir an önce son vermeye; Filistin’de barış, refah ve güvenliğin hakim olması amacı doğrultusunda birlik içerisinde hareket etmeye; sorunlara siyasi yollardan ve uzun çabalar sonucunda tesis edilen Ulusal Birlik Hükümeti bünyesinde çözüm bulmaya davet ediyoruz.

Diğer taraftan, Gazze Şeridi’ndeki vatandaşlarımızın durumuyla Kudüs Başkonsolosluğumuz yakından ilgilenmektedir. Gazze’de 80 civarında vatandaşımız bulunmaktadır. Vatandaşlarımızla temas kurma çalışmalarımız sürmekte olup, bölgeden tahliyeleri konusunda gerekli bütün tedbirler alınmaktadır.