No:90 - 10 Haziran 2006, İsrail Ordusu Tarafından Atılan Top Mermileri Nedeniyle Yaşamını Yitiren Filistinliler hk.

Dün (9 Haziran) İsrail ordusu tarafından Gazze Şeridi’nde bulunan bir plaja atılan top mermileri nedeniyle aralarında iki bebeğin ve bir kadının da bulunduğu yedi sivil Filistinlinin yaşamlarını kaybetmesini ve 40 kişinin yaralanmasını derin üzüntüyle karşılıyoruz. Bölgemizin içinden geçmekte olduğu hassas dönemde vuku bulan bu olayı kınıyoruz. İsrail-Filistin ihtilafında şiddetin yeniden tırmanışa geçmiş olmasından endişe duyuyoruz.

İsrail makamlarının sivillere yönelik bu olay hakkında soruşturma başlatmış olduklarını öğrenmiş bulunuyoruz. Barış çabalarına büyük darbe vuran bu tarz olayların tekrarlanmamasını ve saldırıda sorumluluğu bulunanların tespit edilerek, gereğinin yapılmasını bekliyoruz.

İsrail-Filistin ihtilafının çözümü için tarafların Yol Haritası çerçevesinde, bir an önce görüşmelere başlamaları dışında bir seçenek bulunmamaktadır. Uluslararası toplumun beklentisi de esasen bu yöndedir. Bu vesileyle, taraflara, şiddeti körükleyecek eylemlerden kaçınmaları ve itidal çağrımızı yineliyoruz.