No:89 - 8 Haziran 2006, İran´ın Nükleer Programı hk.

Bilindiği üzere, AB Üçlüsü’nün (İngiltere-Fransa-Almanya) hazırladığı yeni teşvik paketi üzerinde BM Güvenlik Konseyi’nin Daimi Üyeleri ve Almanya arasında 1 Haziran 2006 tarihinde Viyana’da Dışişleri Bakanları seviyesinde yapılan görüşmeler olumlu neticelenmiş ve AB Konseyi Genel Sekreteri Solana, İngiltere, Fransa, Almanya ve Rusya Federasyonu Siyasi Direktörleri ile birlikte, 6 Haziran tarihinde Tahran’a giderek yeni paketi İran tarafına sunmuştur.

Görüşmelerden sonra Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ve AB Konseyi Genel Sekreteri Solana 7 Haziran 2006 tarihinde Sayın Bakanımızı telefonla arayarak, Tahran’da gerçekleştirilen temaslar hakkında bilgi vermişlerdir.

Keza, AB Konseyi Genel Sekreteri Solana’nın heyetinde yer alan Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Kislyak da, Tahran’dan dönüşünde Ankara’ya uğrayarak, İran’ın nükleer programıyla bağlantılı son gelişmelere dair Bakanlığımızda temaslarda bulunmuştur. Konuk Bakan Yardımcısı 7-8 Haziran 2006 tarihlerindeki ziyareti sırasında Sayın Bakanımız tarafından da kabul edilmiştir.