No:88 - 27 Mayıs 2005, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül´ün 29-31 Mayıs 2005 Tarihlerinde Bahreyn Krallığı´na Yapacağı Ziyaret hk.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül, Bahreyn Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Mohammed bin Mubarak Al- Khalifa’nın davetine icabeten 29-31 Mayıs 2005 tarihlerinde Bahreyn Krallığı’na resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Sayın Bakan’ın, Bahreyn Kralı Şeyh Hamad bin Isa Al-Khalifa ve  Başbakan Şeyh Khalifa bin Salman Al-Khalifa tarafından kabul edilmesi, Veliaht Prens Salman bin Hamad Al-Khalifa,  Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Mohammed bin Mubarak Al-Khalifa ve Maliye Bakanı Şeyh Ahmet bin Mohammed Al-Khalifa ile görüşmeler yapması öngörülmektedir.

Ziyarette,  Körfez İşbirliği Konseyi Dönem Başkanlığını uhdesinde bulunduran Bahreyn’le AB Gümrük Birliği Müktesebatı kapsamında bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması için gerekli ilk hukuki adımı teşkil edecek olan ‘‘Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması’’  imzalanacaktır.

Sayın Bakan’ın Bahreyn’de yapacakları temaslarda, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve beşeri ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası konulardaki gelişmeler ele alınacaktır. Bu çerçevede iki ülke arasında ‘‘ Umuma Mahsus Pasaport Hamillerinin  Vize İşlemlerinin Basitleştirilmesi  ve Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamillerine Karşılıklı Olarak Vize Muafiyeti Tanınması Hakkında Mutabakat Zaptı’’ imzalanacaktır.

Sayın Bakan ziyaret vesilesiyle, Bahreyn’de  faaliyet gösteren Türk işadamı ve bankacılar ile  Bahreyn’li yatırımcı ve işadamlarıyla da biraraya geleceklerdir.