No:86 - 23 Mayıs 2005, NATO Avrupa Atlantik Ortaklık Konseyi Güvenlik Forumu hk.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül, 24-25 Mayıs 2005 tarihlerinde İsveç’in Åre kentinde düzenlenecek NATO Avrupa-Atlantik Ortaklık Konseyi (AAOK) Güvenlik Forumuna katılacaktır.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan ve 2005 yılından itibaren her yıl bir AAOK ülkesinde Bakanlar düzeyinde gerçekleştirilmesi öngörülen sözkonusu Forum ile AAOK’ya mensup Müttefik ve Ortak ülkeler arasında siyasi diyaloğun geliştirilmesi ve Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliğine ilişkin konularda Dışişleri Bakanlarına gayrıresmi bir ortamda görüş alışverişi yapma imkanı sağlanması amaçlanmaktadır.

24-25 Mayıs 2005 tarihlerinde gerçekleştirilecek sözkonusu Forum çerçevesinde düzenlenecek panellerde, İttifak’ın mevcut harekatları, Ortaklık ilişkileri ve NATO’nun çeşitli bölgelerde diğer uluslararası örgütlerle işbirliği imkanları gibi konular ele alınacaktır.

Sayın Bakanımız, anılan Forum kapsamında eşzamanlı olarak düzenlenecek dört panelden “Orta Asya ülkeleri ile Avrupa-Atlantik Ortaklık Konseyi çerçevesinde işbirliği” konulu panele Başkanlık edecektir. 

Sayın Bakanımız sözkonusu Forum vesileyle, Stokholm’de düzenlenecek “Kadının Toplumdaki Rolü: Farklı Perspektifler” başlıklı konferansa Devlet Bakanı Sayın Güldal Akşit ile birlikte iştirak edecektir. Sayın Bakanımız ayrıca, İsveç Parlamentosu Başkanı ile de bir görüşme gerçekleştirecektir.