No:86 - 18 Mayıs 2003, Fas ve İsrail´deki İntihar Saldırıları Hakkında Açıklama

Terörizm yine en acımasız yüzünü göstermektedir. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da 12 Mayıs gecesi meydana gelen ve çok sayıda masum insanın ölmesi ve yaralanmasıyla sonuçlanan terörist saldırıdan dört gün sonra, 16 Mayıs Cuma gecesi Fas’ın Kazablanka kentinde yeni bir vahşet yaşanmıştır. Bu saldırıda şimdiye kadarki belirlemelere göre 41 kişi hayatını kaybetmiştir. Yaralı sayısı da yüksektir. Bu terör eyleminden bir gün sonra 17 Mayıs günü Hebron’da, 18 Mayıs sabahı da Kudüs’te bir dizi intihar saldırısı gerçekleştirilmiş, bu saldırılarda da 9 kişi hayatını kaybetmiştir.


Türkiye, bu terör eylemlerini şiddetle kınamakta, kayıplardan büyük üzüntü duymaktadır. Bu eylemlere girişen odaklar, amaçları ne olursa olsun, bu eylemlerinden hiçbir meşru kazanç sağlayamayacaklardır. Terör eylemlerinin yeniden yaygınlaşma eğilimine girdiği bu dönemde, terörizme karşı uluslararası işbirliğinin önemi bir kez daha teyid olunmaktadır. Bütün devletlerin uluslararası terörle mücadelede tam bir mesai birliği içinde bulunmaları, bu şer odaklarının çökertilebilmesi için zorunludur.


Orta Doğu’da terör dalgası, İsrail ile Filistin arasında barış sürecine dönülmesi yönünde önemli adımların atılmakta olduğu bir sırada yaşanmaktadır. Bu da, teröristlerin amaçlarının halkların daha fazla ızdırap çekmesi olduğu konusunda kuşku bırakmamaktadır. Bu bakımdan herkesin üzerine düşen görev, kalıcı barış ve istikrara uzanacak yolda kararlılıkla adım atmaya devam etmektir.