NO:83 -;25 Mayıs 2007, Sayın Bakanımızın Batum Uluslararası Havalimanı´nın Açılışını Yapmak Üzere 26 Mayıs 2007 tarihinde Gürcistan´ı Ziyareti hk.;

 

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül, Batum Uluslararası Havalimanı’nın açılışını yapmak üzere 26 Mayıs 2007 tarihinde Gürcistan’a bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Malumları olduğu üzere, geçtiğimiz Şubat ayında Tiflis Uluslararası Havalimanı projesini başarıyla sonuçlandıran “TAV-Urban” ortaklığı tarafından yeniden inşası tamamlanan Batum Uluslararası Havalimanı’nın Türkiye ile Gürcistan tarafından ortaklaşa kullanılması öngörülmektedir.

Bölgede ilk defa uygulanacak olan bu işbirliği modeli sayesinde Türk vatandaşlarının, Hopa’da kurulacak olan bir hava terminalinde bagaj işlemlerini yaptırdıktan sonra, herhangi bir sınır denetimine tabi olmaksızın ve sadece nüfus cüzdanları ile Batum Uluslararası Havalimanı’na intikalleri sağlanacak ve buradan Türkiye’deki diğer noktalara seyahat etmeleri mümkün olacaktır.

Bu çerçevede, Türk Hava Yolları 29 Mayıs 2007 tarihinden itibaren, Batum Uluslararası Havalimanı’ndan bir iç hat terminali olarak faydalanmak suretiyle İstanbul-Batum-İstanbul seferlerini başlatacaktır.

Batum Uluslararası Havalimanı’nın ortak kullanımı projesi, gerek Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum enerji nakil hatları, gerek Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi kapsamında Gürcistan ile yürüttüğümüz başarılı işbirliğine yeni bir boyut kazandıracak ve bölgesel barış, istikrar ve refaha katkıda bulunacaktır.

Sayın Bakanımız, ziyareti sırasında, Gürcistan Devlet Başkanı Sayın Mikheil Saakaşvili ve Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Sayın Levan Varşolomidze ile görüşmeler gerçekleştirecektir.

Görüşmelerde, ikili işbirliği imkanlarının geliştirilmesinin yanısıra, bölgesel ve uluslararası güncel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulacaktır.