No:81 - 15 Mayıs 2005, Özbekistan´daki Son Gelişmeler hk.

Özbekistan’daki son gelişmeler tarafımızdan endişeyle izlenmektedir. Özbekistan’ın Andican kentinde 13 Mayıs 2005 tarihinde meydana gelen olaylar sırasında  çok sayıda Özbek vatandaşının ve güvenlik görevlisinin hayatını yitirmesi, Özbekistan’da olduğu kadar Türkiye’de de büyük üzüntü yaratmıştır.

Türkiye, Özbekistan’ın istikrarına, kardeş Özbek halkının huzur ve barış ortamı içinde hayatını sürdürmesine büyük önem atfetmektedir. Andican’da çıkan olaylar nedeniyle Özbekistan’da yaşanmakta olan gerginliğin, ülke istikrarını tehlikeye düşürmeyecek şekilde bir an önce giderilmesi en içten dileğimizdir.

Sebebi her ne olursa olsun silahlı grupların güvenlik görevlilerine karşı silah kullanması tarafımızdan tasvip edilmemektedir. Öte yandan, Özbek Hükümet güçlerinin sağduyu ile hareket ederek, protestoculara ve sivil Özbek halkına karşı itidalli davranmasının, bölgede daha fazla kan akmasını önleyeceğini ve önümüzdeki dönemde benzer olayların tekrar yaşanmamasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

Özbekistan’da uluslararası normlara uygun olarak demokratikleşme ve insan hakları alanlarında  atılacak adımlar ile görüş  ayrılıklarının  diyalog yoluyla çözülmesinin, ülkede barış, huzur ve istikrar ortamının yeniden tesis edilmesine ve  Özbekistan’ın gelişmesine katkıda bulunacağı şüphesizdir.

Bu meyanda Türkiye, bir yandan dost ve kardeş Özbekistan’da olanları yakından takip ederken, diğer yandan Özbekistan’a elinden  gelen her türlü yardımı sağlamaya hazırdır.