NO:78 - 18 Mayıs 2007, 17 Kasım Davası hk.

 

Menfur eylemleri sonucu, Atina Büyükelçiliğimiz Müsteşarı merhum Ömer Haluk Sipahioğlu ve Basın Ataşesi merhum Çetin Görgü'nün ölümüne, Sayın Büyükelçi Deniz Bölükbaşı ile Büyükelçiliğimiz personelinin yaralanmalarına sebep olan 17 Kasım terör örgütü mensuplarının yargılandığı davada, Atina İstinaf Mahkemesinin 9 Mayıs 2007 tarihinde açıklamış olduğu karar memnuniyetle not edilmiştir.

Atina İstinaf Mahkemesi bu kararıyla; Ömer Haluk Sipahioğlu cinayeti dolayısıyla, Dimitris Kufodinas ve Sotirios Kondilis’i sırasıyla 15 ve 10 yıl ağır hapis, Aleksandros Yotopulos’u müebbet hapis cezasına; Çetin Görgü cinayeti dolayısıyla Aleksandros Yotopulos ve Dimitris Kufodinas’ı müebbet hapis cezasına; Büyükelçi Deniz Bölükbaşı’na suikast girişiminde bulunan Dimitris Kufodinas ve Vasilis Corcatos’u toplam 44’er yıl ağır hapis cezasına, Aleksandros Yotopulos’u da toplam 53 yıl ağır hapis cezasına çarptırmıştır.

Bu kararı, terörle uluslararası mücadelede işbirliği kapsamında atılmış kaydadeğer bir adım olarak görmekteyiz.

Türkiye, terörizmin hiçbir haklı gerekçesi olamayacağı, kaynağı, gerekçesi ve iddiası ne olursa olsun lanetlenmesi ve "insanlığa karşı suç" olarak görülmesi yönündeki görüşünü tüm uluslararası, bölgesel ve ikili temaslarında kuvvetle vurgulamakta ve terörizmi en temel insan hakkı olan yaşam hakkının ihlali olarak nitelendirmektedir.

Bu yaklaşımımızın komşularımız tarafından da paylaşıldığını görmek, terörle uluslararası mücadele çerçevesinde umut vericidir. Terör suçlularının yakalanıp cezalandırılması yönünde siyasi irade sergilemek suretiyle adaletin tecellisine imkan tanıyan Yunan makamlarına teşekkür ederiz.

Bu vesileyle şehit diplomatlarımızı bir kez daha derin minnet ve rahmetle anıyor, Atina İstinaf Mahkemesinin bu kararının kederli ailelerinin acısını bir nebze olsun hafifletmesini diliyoruz.