No:77 - 9 Mayıs 2005, Sayın Bakanımızın 11-13 Mayıs 2005 Tarihlerinde Ukrayna´ya Gerçekleştireceği Resmi Ziyaret hk.

Sayın Bakanımız, 11-13 Mayıs 2005 tarihlerinde Ukrayna’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Sayın Bakanımızın ziyareti, Ukrayna’da yakın zamanda gerçekleştirilen son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden  sonra ülkemizden bu ülkeye yapılacak ilk resmi ziyaret olma özelliğini taşımaktadır.

Sayın Bakanımızın ziyareti bağlamında, Ukrayna Dışişleri Bakanı Sayın Boris Tarasyuk’un yanı sıra, Ukrayna Cumhurbaşkanı Sayın Viktor Yuşçenko, Ukrayna Başbakanı Sayın Yulia Timoşenko ve Ukrayna Meclis Başkanı Sayın Volodimir Litvin ile de görüşmeler yapması öngörülmektedir.

Sayın Bakanımızın Ukrayna’da yapacağı temaslarda iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve beşeri ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası konulardaki gelişmeler ele alınacaktır.

Ukrayna’daki iş adamlarımızla ziyaret kapsamında bir araya gelecek olan Sayın Bakanımız Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni de ziyaret edecektir. Sayın Bakanımız bu vesileyle Kırım Özerk Cumhuriyeti yetkilileri ve  Kırım Tatar halkının temsilcileriyle  görüşmeler yapacaktır.

İlişkilerimizin her alanda geliştirilmesine önem verdiğimiz Ukrayna ile karşılıklı üst düzey ziyaretler ve temaslar artarak devam etmekte, ekonomik ve ticari ilişkiler hızla gelişmektedir. Türkiye Ukrayna’nın beşinci büyük ticaret ortağı, üçüncü büyük ihracat pazarıdır. İkili ticaret hacmimiz son bir yılda yaklaşık yüzde yetmiş oranında artarak, 2004 sonunda 3 milyar doları aşmıştır.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü ve Blackseafor gibi bölgesel yapılanmalarda da iyi ilişkiler ve işbirliği içinde olduğumuz, Batı kurumlarıyla entegrasyonunu desteklediğimiz Ukrayna ile bölgemizde ve Avrupa’da yakın işbirliğini, geçen yıl Hükümetlerimiz arasında imzalanan Geliştirilmiş İşbirliği Ortak Eylem Planı’nın  belirlediği çerçevede sürdürmeyi arzu etmekteyiz.

Sayın Bakanımızın Ukrayna’ya gerçekleştireceği ziyaret  iki ülke arasında gelişen bu diyaloga olumlu katkılar yapmak suretiyle işbirliğimize yeni bir ivme kazandıracaktır.