No:76 - 7 Mayıs 2005, 4 Mayıs 2005 Tarihinde Erbil´de Meydana Gelen Saldırıda Yaralananların Tedavi Amacıyla Ülkemize Getirilmesi hk.

4 Mayıs 2005 tarihinde Irak’ın Erbil şehrinde meydana gelen,  birçok sivilin yaşamını yitirmesine  ve yaralanmasına neden olan  terör saldırısı sonrasında Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül, KDP lideri Mesud Barzani’ye geçmiş olsun dileklerini iletmiş ve ihtiyaç duyulması halinde yaralı Iraklılardan bir bölümünün tedavi için Türkiye’ye getirtilebileceğini bildirmişlerdi.

Karşı tarafın talebi üzerine Hükümetimizce gönderilen özel bir uçakla 21 Iraklı yaralı ve refakatçileri 7 Mayıs 2005 Cumartesi günü Erbil’den Ankara’ya getirilerek  tedavi altına alınacaklardır.

Türkiye’nin dost ve kardeş Irak halkına ve hükümetine mümkün olan her  alanda yardım elini uzatmaya hazır olduğu esasen bilinen bir husustur. Menfur saldırıda yaralanan Iraklı kardeşlerimizden bir bölümünün tedavilerinin ülkemizde gerçekleştirilmesi bu anlayışımızın doğal bir sonucu olup, Türkiye’nin  zor günlerinde Iraklıların yanında olma kararlılığını göstermektedir.

Komşumuz Irak’ın bir an evvel  güvenlik ve istikrara kavuşarak, birlik, bütünlük ve huzur  içerisinde uluslararası toplum içindeki yerini almasını temenni ediyoruz.