No:75 - 2 Mayıs 2003, "Gymnich" tipi gayrıresmi AB toplantısı

Sayın Bakanımız, AB Dönem Başkanı Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Sayın Yorgo Papandreu’nun vaki davetine icabeten, 3-4 Mayıs 2003 tarihlerinde, Meis adasında başlayıp Kaş’ta devam ederek Rodos adasında tamamlanacak olan “Gymnich” tipi gayrıresmi AB toplantısına diğer AB üyesi ve aday ülkelerin Dışişleri Bakanlarının yanısıra iştirak edecek ve bu vesileyle AB üyesi ve aday ülkelerin Dışişleri Bakanlarına Kaş’ta evsahipliği yapacaktır.

Her AB Dönem Başkanı, altı aylık görev süresi içinde bir kez olmak üzere, AB Dışişleri Bakanlarının katılımıyla “Gymnich” tipi gayrıresmi bir toplantı düzenlemektedir. Sözkonusu toplantıların amacı, Dışişleri Bakanlarının güncel uluslararası konularda serbestçe görüş alışverişinde bulunmaları için gayrıresmi bir ortam sağlanmasıdır. Ülkemiz, bir “Gymnich” toplantısına ilk kez çağrılmaktadır. AB ülkeleri Dışişleri Bakanları da ilk defa bir “Gymnich” toplantısı çerçevesinde AB toprakları dışında biraraya gelmektedirler.

Toplantıya katılanlar arasında GKRY temsilcisinin de bulunacak olması, Türkiye’nin Kıbrıs politikasında herhangi bir değişiklik anlamına gelmemektedir.