No:74 - 16 Mayıs 2006, Kolombiya Dışişleri Bakanının Ülkemize Resmi Ziyareti hk.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Sayın Carolina Barco, Sayın Bakanımızın davetlisi olarak 16-18 Mayıs 2006 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunacaktır.

Sözkonusu ziyaret, ülkemize Kolombiya’dan Dışişleri Bakanı düzeyinde ilk ziyareti oluşturacaktır.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Sayın Barco’nun bu ziyareti, Sayın Bakanımızın 18-23 Ocak 2006 tarihlerinde Brezilya’ya gerçekleştirmiş bulundukları resmi ziyaret ile resmen başlatmış oldukları 2006 - Latin Amerika Yılı çerçevesinde bölge ülkelerinden Türkiye’ye yapılacak bir diğer üst düzey ziyareti teşkil edecektir.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Carolina Barco 17 Mayıs sabahı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilecektir. Konuk Bakan Barco’nun aynı gün Sayın Bakanımızla Ankara’da gerçekleştireceği ikili ve heyetlerarası görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanısıra, bölgesel ve uluslararası konular da ele alınacak, görüşmelerin ardından iki Bakan tarafından Bakanlığımız ile Kolombiya Dışişleri Bakanlığı arasında siyasi istişare mekanizması kurulmasını öngören bir mutabakat muhtırası, iki ülke diplomatik ve resmi pasaportlarının karşılıklı olarak vizeden muaf tutulmasına dair bir anlaşma ile iki ülke arasında ticari işbirliği anlaşması imzalanacaktır.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Carolina Barco’nun bu ziyaretinin, Kolombiya ile ülkemiz arasındaki siyasi ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir aşama teşkil edeceğine, aynı zamanda iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari temasların ivme kazanmasına olanak sağlayacağına inanılmaktadır.