No:73 - 28 Nisan 2003, Irak´a Yapılan İnsani Yardım

Türkiye’nin komşusu Irak’taki gelişmeleri çok yakından izlemesi, Irak halkının insani yardım ihtiyaçlarının karşılanması konusunda da öncü bir rol üstlenmesi doğaldır. Bu doğrultuda, uluslararası toplumla ve öncelikle Birleşmiş Milletler ile tam bir işbirliği yapılarak her gün Türkiye üzerinden yüzlerce kamyon insani yardım malzemesinin Irak’ın çeşitli bölgelerine sevkiyatı yapılmaktadır. Bugüne kadar yaklaşık 42.000 ton gıda malzemesi Türkiye üzerinden Irak’a ulaştırılmıştır. Bu miktar yaklaşık 1800 kamyon geçişine tekabül etmektedir.


Bu çerçevede, ülkemizin komşu ülke halkının ihtiyaçlarına verdiği önemin bir göstergesi olarak, Türkiye Kızılay Derneği tarafından, Musul ve Kerkük’e bir insani yardım konvoyu gönderilmesine karar verilmiştir. Bugün (28 Nisan 2003) sabah sınırımızdan Irak’a geçen ve ilaç, su ve gıda yüklü 7 TIR, 4 ambulans ve üç araçtan oluşan Kızılay konvoyunda bulunacak toplam 31 kişi arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Balıkesir Milletvekili Opr. Dr. Turhan Çömez ile Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Hüseyin Güler de yer almaktadır.


Öte yandan, Hükümetimizce Irak’a esas itibarıyla gıda ve sağlık ürünleri ağırlıklı insani yardım malzemesi sevkini öngörecek kapsamlı bir yardım paketi hazırlıkları sürdürülmektedir. Bu konuda bilahare duyuru yapılacaktır.


Ayrıca, Irak’ta yaralılardan, çocuklar olmak üzere, bir kısmının tedavi için ülkemizden gönderilecek bir uçak ve sağlık ekibi tarafından Türkiye’ye getirilmeleri için bu konuda yetkili Uluslararası Kızılhaç Komitesi nezdinde girişimde bulunulmuş olup, uçuş güvenliği sağlanamadığı için henüz yanıt beklenmektedir.