No:71 - 24 Nisan 2003, Paris´te 24 Nisan 2003 Tarihinde Açılan Ermeni Anıtına Kınama

Ermeni çevrelerce sözde “Ermeni Soykırım Günü” olarak kabul edilen 24 Nisan 2003 tarihinde, Paris’in gözde meydanlarından “Place du Canada”da, Paris Belediyesi tarafından Ermeni asıllı kompozitör Komitas anısına ithaf edilen ve kaidesinde “1915’te Osmanlı İmparatorluğunda Gerçekleştirilen Yirminci Yüzyılın İlk Soykırımının Kurbanları 1.500.000 Ermeninin Anısına” ifadeleri yer alan bir kin anıtının açılmasını esef ve tepkiyle karşılamaktayız.


Bu anıtın durdurulması için başlangıçtan itibaren, Ankara’da ve Paris’te her fırsattan yararlanılarak yapılan girişimler maalesef akim kalmıştır.


Son olarak, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız, 22 Nisan 2003 tarihinde Türkiye’yi ziyaret eden Fransız Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin’le görüşmüşler ve bu anıt ve benzeri girişimlerin ikili ilişkilerimiz üzerindeki olumsuz yansımalarına bir kez daha dikkat çekmişlerdir.


Uzun bir tarihi geçmişi olan ve henüz 2001 yılında çıkartılan sözde “Ermeni soykırımı” yasasının olumsuz etkilerinden kurtulamayan Türk-Fransız ilişkilerinin, üçüncü tarafların tarihi çarpıtan politikaları doğrultusunda ipotek altında tutulmaya çalışılmasına müsaade edilmesi son derece hazindir. Türk-Fransız ilişkilerinin bu tür olumsuzlukların gölgesinde kalmaması için Fransız Hükümetinin gerekli duyarlılığı göstermesini bekliyoruz.