NO:67 -;12 Nisan 2007, Türk-Alman İşbirliği Konseyi´nin 13. Dönem Toplantısı hk.

 

Türk-Alman İşbirliği Konseyi (TAİK)’nin 13. Dönem Toplantısı, iki ülke Dışişleri Bakanlığı Müsteşarları Büyükelçi Ertuğrul Apakan ve Reinhard Silberberg başkanlığındaki heyetler arasında 16 Nisan 2007 tarihinde Almanya’nın Hannover kentinde yapılacaktır.

Bu yılki TAİK toplantıları, Türkiye’nin “ortak ülke” olarak katılacağı ve açılışını 15 Nisan 2007 günü Sayın Başbakanımız ile Şansölye Merkel’in birlikte yapacakları Hannover Sanayi Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecektir.

İlgili Bakanlık/kurumlar, özel sektör ve meslek kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilecek TAİK toplantılarında, “Sanayi ve Yatırımlar”, “Ticaret”, “Turizm”, “Bilim, Araştırma ve Teknoloji” alanlarında dört çalışma grubu altında işbirliğine ilişkin konularda görüşmeler yapılacaktır.

Çalışma Grubu toplantılarıyla eşzamanlı olarak iki ülke Dışişleri Bakanlığı Müsteşarları başkanlığında ikili siyasi istişareler de gerçekleştirilecektir. Siyasi istişareler kapsamında ikili ilişkiler, Türkiye-AB ilişkileri, diğer güncel bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması öngörülmektedir.