No:65 - 16 Nisan 2003, NATO Savunma Unsurları Hakkında Açıklama

Irak krizinin ortaya çıkmasıyla birlikte ülkemizin olası risklere karşı savunmasının takviyesi bağlamında 16 ve 19 Şubat 2003 tarihlerinde NATO Savunma Planlama Komitesi tarafından gerekli kararlar alınmıştı. Bu karar çerçevesinde ülkemize NATO’nun havadan erken uyarı uçakları (AWACS), Patriot füzesavar bataryaları ve olası bir biyolojik-kimyasal saldırıya karşı gerekli malzeme ve ekipman konuşlandırılmıştı.


Koalisyon güçleri tarafından Irak’ta yürütülen operasyonun halen ulaştığı aşamada, anılan ülkedeki durumun ülkemiz için yarattığı tehlikelerin büyük ölçüde ortadan kalktığı dikkate alınarak, ülkemizde konuşlandırılmış bulunan NATO savunma unsurlarının kademeli bir şekilde geri çekilmelerinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.


Mevcut durumla bağlantılı olarak, Vaşington Antlaşması’nın IV. maddesi çerçevesinde başlatılan danışmaların sürdürülmesine olan gereksinim de ortadan kalkmıştır.


14 Nisan’da İttifak’ın ilgili organları nezdinde yaptığımız girişimler üzerine NATO Askeri Makamları, ülkemizde konuşlu bulunan İttifak destek unsurlarının geri çekilmesi işlemini, Türk Silahlı Kuvvetleri ile NATO makamları arasında yapılacak eşgüdüm çerçevesinde gerçekleştireceklerdir.


Bugün NATO Konseyi tarafından alınan ayrı bir kararla, ülkemize yönelebilecek olası bir biyolojik-kimyasal saldırıya karşı sivil savunma amaçlı yardım faaliyetleri de sona erdirilmiştir.