No:63 - 16 Nisan 2005, Yunanistan Kara Harp Okulu´nda Türk Bayrağına Yönelik Sergilenen Hareket hk.

Türkiye ve Yunanistan arasında güven ortamının gelişmesine katkıda bulunmak üzere her iki ülke harp okulları arasında öğrenci ziyaret programları düzenlenmektedir.

Bu çerçevede, 2004 yılı sonlarında Yunanistan Deniz Harp Okulu öğrencileri, geçtiğimiz Mart ayında da Hava Harp Okulu öğrencileri Türkiye’yi ziyaret etmişlerdir. Bu kere, Türkiye’den ilk kez bir grup Kara Harp Okulu öğrencisi geçtiğimiz günlerde Yunanistan’a gitmiştir.

İki ülke arasında olumlu ve yapıcı bir anlayışla gerçekleştirilen bu ziyaret sırasında askeri öğrencilerimizin misafir edildikleri Yunanistan Kara Harp Okulu’nda Türk bayrağına karşı sergilenen çirkin ve saygısız hareketi üzüntüyle karşıladık.

Bazı sorumsuz kişilerce gerçekleştirildiği anlaşılan bu tahrikkar ve müessif olayın üzerine Yunanistan nezdinde derhal girişimlerde bulunulmuş ve keyfiyet üst siyasi düzeyde Yunan  yetkilileriyle ele alınmıştır.

Bu çerçevede Yunan yetkililerinden bu olayın sorumlularının bulunması ve cezalandırılması talep edilmiştir. Yunan Hükümet yetkilileri, bu müessif olaydan üzüntü duyduklarını ifadeyle, sorumlularının tespit edilerek cezalandırılması hususunda güvence vermişlerdir.

Türk-Yunan ilişkilerinin bu tür tahrikkar hareketlerden etkilenmeyecek bir zeminde yürütüldüğüne ve ilişkilerin geliştirilmesi hususunda her iki tarafta gerekli iradenin bulunduğuna inanmak istemekteyiz.