No:61 - 13 Nisan 2005, Sayın Bakanımızın Yunanistan´ın To Vima Gazetesine Önceki Gün Verdiği Bir Mülakat hk.

Sayın Bakanımızın, Yunanistan’ın To Vima gazetesine önceki gün verdiği bir mülakatta vaki sorular üzerine Ege’deki sorunlara ilişkin olarak belirttiği hususların bugünkü basın haberlerine doğru şekilde yansımadığı müşahede edilmiştir.

Hatırlanacağı üzere, Sayın Bakanımız, geçen hafta “casus belli” konusuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Türkiye’nin bu çerçevedeki politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını açıklıkla ifade etmiştir.

Nitekim, Sayın Bakanımız To Vima gazetesine verdiği mülakatın orijinal metninde muhabirin “TBMM Başkanının ‘casus belli’ ile ilgili açıklamaları zihinleri karıştırmıştır. Tam olarak ne oluyor? Sizin bir itirazınız var mı buna?” şeklindeki sorusunu aynen şöyle yanıtlamıştır:

“ Yunanistan ile  Türkiye arasında bir karşılıklı anlayış mevcuttur ve bunun devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Sayın Bakanımızın yukarıdaki ifadelerinde sözü edilen “karşılıklı anlayış” 1997 Temmuz ayında Madrid’de dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel ile Yunanistan Başbakanı Sayın Kostas Simitis arasında varılan mutabakat olup, sözkonusu mutabakat halihazırda geçerliliğini korumaktadır. Bu çerçevede, Türkiye’nin konuyla ilgili politikasında herhangi bir değişiklik sözkonusu değildir.