No:61 - 11 Nisan 200315 Nisan 2003 günü Lüksemburg´da gerçekleştirilecek olan Türkiye-AT Ortaklık Konseyi´nin 42. oturumu

Ülkemizle AB arasındaki en üst-düzeyli karar organı olan Türkiye-AT Ortaklık Konseyi’nin 42. oturumu, 15 Nisan 2003 günü Lüksemburg’da gerçekleştirilecektir.


Sayın Bakanımız başkanlığında yapılacak heyetlerarası görüşmelerde, ülkemizin Avrupa Birliğine katılım sürecinde yakın dönemde yaşanan gelişmeler ve bundan sonra atılacak adımlar değerlendirilecektir.


Bu kapsamda, Aralık 2002 Kopenhag Zirvesi sonuçları, Katılım Ortaklığı Belgesi ve Ulusal Program’ın gözden geçirilmesine yönelik hazırlıklar ışığında AB’ye katılım sürecimiz ele alınacaktır. 26 Mart 2003 tarihinde AB Komisyonu tarafından Üye Ülkelere sunulan gözden geçirilmiş Katılım Ortaklığı Belgesinin onaylanması beklenmektedir. Bu bağlamda, Ortaklık Konseyi sırasında, Belgeyi AB ile en üst-düzeyde ele alma fırsatı doğacaktır.


Toplantıda ayrıca, ortak ilgi alanına giren uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacaktır.


Toplantı gündeminde Gümrük Birliğinin işleyişine ilişkin konular da yer almaktadır.


Sayın Bakanımız bu vesileyle, Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Günter Verheugen ile akşam yemeğinde biraraya gelecek ve Avrupa Yatırım Bankasını ziyaret edecektir.


Ayrıca, Sayın Bakanımız, Ortaklık Konseyine evsahipliği yapan Lüksemburg’un Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Lydie Polfer’le ikili ilişkilerin ve uluslararası güncel gelişmelerin ele alınacağı çalışma yemeği şeklinde bir görüşme yapacaktır.