No:53 - 3 Nisan 2003, 9 Nisan 2003 Belgrad´da Yapılacak Olan GDAÜ Zirvesi

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet/Hükümet Başkanları 6’ncı Zirvesi 9 Nisan 2003 tarihinde Belgrad’da düzenlenecek, Zirve’nin bir gün öncesinde Süreç’e taraf ülkelerin Dışişleri Bakanları biraraya geleceklerdir.


“Balkan Zirvesi” olarak da tanımlanan sözkonusu toplantılara ülkemizi temsilen Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül katılacaklardır.


Süreç’e taraf diğer yedi ülkenin (Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ, Romanya) yanısıra Hırvatistan’ın gözlemci, Moldova’nın özel konuk statüsüyle katılacağı, Balkanlar faaliyet odaklı uluslararası kuruluşların da temsil edileceği Zirve’de Bosna-Hersek, Süreç Dönem Başkanlığı’nı Sırbistan ve Karadağ’dan devralacaktır. Süreç’in etkinliklerinin öncelikle ele alınacağı Zirve, katılımcılar arasında üst düzey temas ve görüşmeler yapılmasına da vesile olacaktır.


Kuruluşunda ve gelişiminde Türkiye’nin öncü katkılarda bulunduğu GDAÜ İşbirliği Süreci, geçen yüzyıldaki öncellerinden edinilmiş deneyimlerden ve bölge ülkelerinin kendi inisiyatifinden kaynaklanan, bölgenin ortak iradesini ve özgün sesini yansıtan yegane Balkan işbirliği forumudur. Sorunlara bölge bünyesinde siyasi diyalogla ve ortak iradeyle çözümler getirilmesini temel hedef olarak benimseyen Süreç, bu nitelik ve yönelimiyle, Balkanlar’da barış ve istikrarın korunup pekiştirilmesi bakımından günümüz uluslararası koşullarında daha da kritik önem kazanmaktadır.