No:53 - 2 Nisan 2005, Sayın Bakanımızın 3-7 Nisan 2005 Tarihleri Arasında Gerçekleştirecekleri İKÖ ve BAE Ziyaretleri hk.

Sayın Bakanımız, 3-4 Nisan 2005 tarihlerinde İKÖ Dışişleri Bakanları Dönem Başkanı sıfatıyla İslam Konferansı Örgütü’nün Cidde’deki Genel Merkezine bir çalışma ziyaretinde bulunacak, akabinde, 5-7 Nisan tarihlerinde Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti Abu Dhabi ve Dubai Emirliğini ziyaret edecektir.

Sayın Bakanımızın İKÖ Sekreteryasına gerçekleştireceği ziyaret, Türkiye’nin Örgüt’e ve çalışmalarına vermekte olduğu desteğin bir ifadesidir. Ziyarette, Genel Sekreterle Teşkilatın ihtiyaçları ve reform çalışmalarının gidişatı hakkında danışmalarda bulunulacaktır.

Türkiye, İKÖ ile ilişkilere büyük önem atfetmekte ve Genel Sekreter Prof. İhsanoğlu’nun, Örgüt’ün, uluslararası toplumla uyumlu, etkin ve işlevsel bir kuruluş haline dönüştürülmesi yönündeki çabalarına aktif bir şekilde destek vermektedir.

Sayın Bakanımız, Cidde programında 55 Türk firmasının katılımıyla düzenlenecek 2. Türk Makine ve Makine Ekipmanları Fuarının da açılışını yapacaktır.

Sayın Bakanımızın, Birleşik Arap Emirliklerindeki temasları sırasında, BAE Devlet Başkanı, muhatabı ve diğer yetkililerle ikili ve bölgesel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunması öngörülmektedir.

Sayın Bakanımızın Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinin, bu ülkeyle özellikle son yıllarda çok olumlu bir mecraya girmiş bulunan ekonomik işbirliğimize de ivme kazandırması beklenmektedir.