No:51 - 2 Nisan 2003, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül´ün Yaptığı Açıklama

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Denktaş’ın bugün (2 Nisan) Rum Lideri Sayın Papadopoulos’a bir mektup göndererek yapmış olduğu önerileri tamamen paylaşıyor ve destekliyoruz.


Sayın Denktaş’ın bu yapıcı açılımının ve gündeme getirdiği önerilerin Ada’da mevcut güven bunalımının aşılmasına yardımcı olacağını, ilişkilerin normalizasyonuna katkıda bulunacağını ve ayrıca kapsamlı çözüm çabalarına da yeni bir ivme kazandıracağını düşünüyoruz.


BM ve AB’nin bu önlemlerin uygulanmasında taraflara yardımcı olmaları gerektiğini değerlendirmekteyiz. Biz Türkiye olarak, Sayın Denktaş’ın önerilerinin uygulamaya konulması açısından üzerimize düşeni yapmaya hazırız. İlgili tarafların ve uluslararası camianın bu önemli açılımı ve önerileri aynı anlayışla değerlendirmelerini ve desteklemelerini beklemekteyiz.


Sayın Denktaş, Sayın Papadopoulos’a yaptığı çağrıda, bu önlemlerin kapsamlı bir çözümü ikame etmeyeceğini, kapsamlı çözüme ilişkin temel meseleleri ve AB üyeliğine ilişkin konuları da kendisiyle ayrıca görüşmeye hazır olduğunu bildirmiştir. Biz, Sayın Denktaş’ın adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması yönünde ortaya koyduğu bu açılımı ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iyi niyet görevini desteklemekteyiz. Bu anlayışla, Kıbrıs Türk tarafının yaptığı önerilerin iki lider arasında bir diyalog ve istişare sürecini başlatmasını ve ortaya çıkan bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesini diliyoruz.