No:5 -;8 Ocak 2004, Sayın Bakan´ın Azerbaycan ve İran´a Gerçekleştireceği Ziyaretler hk.

Türkiye ile dost ve kardeş Azerbaycan arasında düzenli olarak gerçekleştirilen üst düzey ziyaretler çerçevesinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Vilayet Guliyev’in davetine icabetle, 9-10 Ocak 2004 tarihlerinde Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. 

Sayın Bakan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev tarafından kabul edilecek, ayrıca Milli Meclis Başkanı Sayın Murtuz Aleskerov, Başbakan Sayın Artur Rasizade, Başbakan Yardımcısı Sayın Abid Şerifov ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Sayın Vilayet Guliyev ile görüşmeler yapacaktır. Sayın Bakan, Azeri iş çevreleri ile Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk işadamlarıyla da biraraya gelecek ve merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabrini ziyaret edecektir.  

Sözkonusu ziyarette, ülkelerimizi ilgilendiren ikili konular başta olmak üzere, Güney Kafkasya’da son dönemde meydana gelen bölgesel gelişmelere ilişkin görüş alış verişinde bulunulacaktır. 

Sayın Bakanın refakatinde, resmi heyetin yanısıra, TBMM Azerbaycan Dostluk Grubu üyeleri üç Milletvekili ile Türk işadamları da yer alacaktır. 

Ayrıca, Sayın Bakan 10 Ocak 2004 günü Bakü’den Tahran’a geçerek, İran’a kısa bir çalışma ziyaretinde bulunacaktır. Bu ziyaretin esas amacı, İran’da meydana gelen deprem felaketi nedeniyle Hükümetimiz adına İran makamlarına başsağlığı dileklerimizi ve dayanışmamızı ifade etmektir. Sayın Bakan, bu vesileyle, İranlı yetkililerle ikili ilişkilerimiz ile bölgesel ve uluslararası konularda görüşmelerde de bulunacaktır. 

Sayın Bakan, 11 Ocak 2004 günü Türkiye’ye dönecektir.