No:43 - 20 Mart 2003, FUY´da Başbakan Atanması

İsrail-Filistin ihtilafında son dönemde kaydedilen bazı olumlu gelişmeler memnuniyetle karşılanmaktadır.


ABD Başkanı George Bush, 14 Mart 2003 tarihinde yaptığı konuşmada, İsrailliler ile Filistinlilerin barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayabilecekleri iki devlet vizyonunu tekrar ortaya koymuş, çatışmaların sona erdirilmesi ve barış sürecinin tekrar canlandırılması için her iki tarafça atılması gereken adımları vurgulamıştır. Aynı anlayış, 16 Mart 2003 tarihinde gerçekleştirilen Atlantik Zirvesi’nde kabul edilen “Transatlantik İşbirliği Bildirisi”nde de teyid edilmiştir.


Diğer taraftan, Filistin Başkanı Arafat, dün (19 Mart) Mahmoud Abbas’ı (Abu Mazen) Filistin Ulusal Yönetimi Başbakanı olarak görevlendirmiştir. Sözkonusu gelişmenin, Filistin Yönetimi’nde reform süreci açısından önemli bir adım teşkil ettiğine ve Filistinlilerin barışa bağlılıklarının göstergesi olduğuna inanıyoruz. İsrail Hükümeti’nin de Filistin Yönetimi’ndeki reform çabalarını kolaylaştırıcı ve teşvik edici adımları atacağını ümit ediyoruz


Sayın Başbakanımız, Başkan Arafat ve Filistin Ulusal Yönetimi Başbakanlığı görevine atanan Mahmoud Abbas’a birer mesaj göndererek kendilerini tebrik etmiş, bölgede adil ve kalıcı barışın sağlanmasına yönelik tüm çabaları desteklemeye devam edeceğimizin altını çizmiştir.


Bu vesileyle, taraflara, kalıcı bir barışın sağlanması için yapıcı bir diyalog içine girmeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz.