No:37 -;11 Mart 2003, Lahey´de Yapılan Kıbrıs Görüşmeleri

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Annan’ın Ada’ya ahiren yaptığı ziyaret sırasında 28 Şubat tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Denktaş ve GKRY lideri Papadopulos’a vaki daveti çerçevesinde iki lider 10-11 Mart tarihlerinde Lahey’de Genel Sekreterle biraraya gelmişlerdir. Garantör ülkeler olarak Türkiye, Yunanistan ve İngiltere de Lahey toplantısında hazır bulunmuşlardır.

Görüşmelerde gerek Sayın Denktaş, gerek Papadopulos Kıbrıs’ta bir çözüm için hazırlanan Annan planında yapılmasını istedikleri değişiklikleri karşılıklı olarak gündeme getirmişlerdir. 11 Mart sabah erken saatlere kadar süren müzakerelerde Genel Sekreter, çözüm için taraflara tanıdığı 28 Mart tarihine kadarki süre içerisinde bir uzlaşmaya varılmasının mümkün olamayacağı sonucuna varmıştır. Ancak, Genel Sekreter, taraflara görüşmelere devam etmelerini telkin etmiş, planının masada olduğunu bildirmiştir.

Sayın Denktaş, Lahey toplantısı sonunda yaptığı açıklamada, görüşmelere Ada’da devam etmeye hazır olduğunu açıklamıştır.

Bilindiği üzere, Türkiye başından itibaren iyiniyet misyonu çerçevesinde BM Genel Sekreteri’nin çabalarını desteklemiştir. Genel Sekreter’in bundan sonra olabilecek katkılarını da memnuniyetle karşılayacaktır.

Öte yandan, Türkiye, Sayın Denktaş’ın görüşmelerin devam edebileceği yolundaki açıklamasını da memnuniyetle karşılamıştır. Türkiye Kıbrıs Türklerinin her konuda yanında olmaya devam edecektir.