NO:37 - 23 Şubat 2007, AB Ülkelerindeki Türk Kökenli Parlamento Mensuplarının Sayın Bakanımızla Görşmeleri hk.

 

Sayın Bakanımız yurtdışına gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında esasen programı elverdiği ölçüde Avrupa ülkelerindeki Türk kökenli parlamenterlerle biraraya gelmektedir. Ancak resmi programının yoğunluğundan kaynaklanan zaman darlığı nedeniyle, çok arzu etmesine rağmen, anılan parlamento mensuplarıyla her zaman kapsamlı görüşme imkanı bulamayabilmektedir.

Bu eksikliği gidermek üzere, Sayın Bakanımız, Avrupa Birliği ülkelerindeki Türk kökenli parlamento mensuplarıyla 24 Şubat Cumartesi günü bir araya gelecektir.

Bu çerçevede, Avrupa Parlamentosu, Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka ve İsveç ulusal ve eyalet parlamentolarını temsil eden 23 Türk kökenli parlamenter bahsekonu görüşmeye katılmayı kabul etmişlerdir.

Sayın Bakanımızla bir çalışma yemeği şeklinde gerçekleştirilecek toplantıda davetli parlamenterlerin seçildikleri ülkelerdeki kamuoylarının ülkemizin AB üyelik sürecine yaklaşımları, Türkiye’nin Avrupa’daki imajı ve bulundukları ülkelerdeki vatandaşlarımızın sorunları hususlarında genel bir görüş alışverişinde bulunulacaktır.

Öte yandan, Parlamenterler için 25 Şubat Pazar günü İstanbul’da, iş çevreleri, basın mensupları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla bir çalışma öğle yemeği verilmesi de öngörülmektedir.