No:33 - 3 Mart 2006, İran Meclisi Dış Siyaset, Ulusal Güvenlik ve Savunma İşleri Komisyonu Başkanı Alaeddin Boroujerdi´nin Ziyareti hk.

İran Meclisi Dış Siyaset, Ulusal Güvenlik ve Savunma İşleri Komisyonu Başkanı Alaeddin Boroujerdi, “Özel Temsilci” sıfatıyla, İran’ın nükleer programı konusundaki gelişmeler hakkında bilgi vermek ve görüşmelerde bulunmak üzere bugün (3 Mart 2006) ülkemizi ziyaret etmiştir.

Sözkonusu ziyaret çerçevesinde, Sayın Boroujerdi, TBMM Başkanı Sayın Bülent Arınç ve Sayın Bakanımıza vekalet eden Devlet Bakanı Sayın Beşir Atalay tarafından kabul edilmiş, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Mehmet Dülger ile biraraya gelmiş, ayrıca Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Büyükelçi Yiğit Alpogan ve Müsteşarımız Büyükelçi Ali Tuygan’la da görüşmüştür.

Sayın Boroujerdi başkanlığındaki İran heyetine, İran nükleer programı dolayısıyla ortaya çıkan gerginliğin bir an önce sona ermesi için gerekli adımların atılması telkin edilmiştir. Bu çerçevede, bir bölge ülkesi olarak, İran’a 3 AB ülkesi ile müzakerelere yeniden başlaması, UAEA ile tam bir şeffaflık içinde işbirliği yapması gibi tavsiyelerde bulunulmuştur.