No:27 - 21 Şubat 2005, Letonya Dışişleri Bakanı Artis Pabriks´in 23-25 Şubat 2005 Tarihlerinde Ülkemize Gerçekleştireceği Resmi Ziyaret hk.

Letonya Dışişleri Bakanı Sayın Artis Pabriks, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül’ün davetlisi olarak, 23-25 Şubat 2005 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Konuk Bakan Pabriks, 23 Şubat Çarşamba akşamı Ankara’ya gelecek ve 24 Şubat Perşembe günü resmi program kapsamında, önce Anıtkabir’i ziyaret edecektir. Aynı gün öğleden sonra, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül ile Letonya Dışişleri Bakanı Pabriks arasında görüşmeler yapılacaktır.

Konuk Bakan yine 24 Şubat’ta, Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Bülent Arınç tarafından kabul edilecektir. 

Letonya Dışişleri Bakanı’nın resmi ziyareti sırasında yapılacak görüşmelerde, başta ikili ilişkiler olmak üzere, uluslararası ve bölgesel güncel konular üzerinde kapsamlı görüş alışverişinde bulunulacaktır.
    
Bakan Pabriks’in ziyareti vesilesiyle, 19-20 Nisan 2005 tarihlerinde yapılması öngörülen Letonya Cumhurbaşkanı Vike-Vaira Freiberga’nın resmi ziyaretine yönelik hazırlıklar da  gözden  geçirilecektir.

Dışişleri Bakanı Pabriks, 24 Şubat Perşembe günü öğleden sonra Bilkent Üniversitesi’nde “Avrupa’daki Letonya: Dün, Bugün ve Yarın” başlık altında bir konferans verecektir.

Bakan Pabriks ve beraberindeki heyet, 25 Şubat Cuma günü İstanbul’da tarihi ve turistik yerleri ziyaret edecek ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Türkiye-Letonya İş Konseyi tarafından düzenlenecek brifing ve yemeğe katıldıktan sonra ülkemizden ayrılacaktır.