No:26 - 21 Şubat 2005, 22 Şubat 2005 tarihinde Brüksel´de Düzenlenecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Olağanüstü Zirve Toplantısı hk.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Olağanüstü Zirve Toplantısı 22 Şubat 2005 tarihinde Brüksel’de düzenlenecektir. Anılan toplantıya Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir heyetle iştirak edilecektir. Bu çerçevede, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül, anılan Zirve kapsamında düzenlenecek Kuzey Atlantik Konseyi ve NATO-Ukrayna Komisyonu Zirve Toplantısı’nda Sayın Başbakan ile birlikte hazır bulunacaklar, ayrıca NATO Dışişleri Bakanları Çalışma Yemeği’ne iştirak edeceklerdir.

Olağanüstü NATO Zirvesi çerçevesinde transatlantik ilişkiler bağlamında NATO-AB ilişkileri, Afganistan’da NATO önderliğinde sürdürülen ISAF harekatı, Irak’ta seçim sonrası durum ve NATO tarafından Irak Silahlı Kuvvetleri’ne verilen eğitim desteği, İttifak’ın Emanet Fonu projeleri, Orta Doğu Barış Süreci’nde ortaya çıkan gelişmeler, NATO’nun Akdeniz Diyaloğu’nun geliştirilmesi ve İstanbul İşbirliği Girişimi konusunda İstanbul Zirvesi’nde alınan kararların hayata geçirilmesi yönünde yürütülen çalışmalar ele alınacaktır.

Diğer taraftan, NATO-Ukrayna Komisyonu Zirvesi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Yuşçenko’nun NATO liderleriyle toplu halde biraraya geldiği ilk toplantı niteliğini taşıyacaktır. Sözkonusu toplantıda, NATO ve Ukrayna arasındaki mevcut stratejik ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusu ele alınacaktır.

Zirve vesilesiyle ayrıca, Sayın Başbakan’ın ve Sayın Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı’nın, Müttefik ülkelerden muhataplarıyla ikili görüşmelerde bulunması sözkonusu olabilecektir.