No:22 - 11 Şubat 2005, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti´nin Nükleer Silah Sahibi Olduğuna İlişkin Açıklaması hk.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, dün (10 Şubat 2005) yaptığı açıklamada, sözkonusu ülkenin nükleer silah sahibi olduğunu, nükleer programının sona erdirilmesi amacıyla 2003 yılında başlatılmış bulunan altılı görüşmeler sürecinden süresiz çekildiğini ve nükleer silah üretimini artıracağını açıklamış bulunmaktadır.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin, Nükleer Yayılmanın Önlenmesi Antlaşması’ndan (NPT) çekildikten iki yıl sonra nükleer silah sahibi olduğunu açıklamış bulunması endişe verici bir gelişmedir. Bunun bölgesel olduğu kadar uluslararası barış ve istikrar açısından da olumlu sonuçlar vermeyeceği değerlendirilmektedir. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin tutumunun, NPT Gözden Geçirme Konferansı öncesi, sözkonusu antlaşmanın tesis ettiği nükleer silahsızlanma ve yayılmanın önlenmesi rejimine de büyük bir darbe teşkil ettiği açıktır.

Türkiye, Kore Yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması çabalarını desteklemekte, Kuzey Kore’nin nükleer silah programının yarattığı sorunun diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir.