NO:194 - 25 Aralık 2006, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas´ın Bir Araya Gelmeleri hk.

 

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın uzun süredir uluslararası toplumun dile getirmekte olduğu beklentiye uygun olarak 23 Aralık 2006 tarihinde bir araya gelmiş olmalarını memnuniyetle karşılıyoruz.

Görüşmede tarafların Filistin halkının sıkıntılarının hafifletilmesi amacıyla bazı somut adımlar atılmasına karar vermelerini ümit verici buluyoruz. Bu bağlamda, İsrail’in askıya aldığı Filistin’e ait vergi gelirlerinin bir kısmını serbest bırakmak ve hareket ve geçiş serbestisi konusunda Filistin tarafına bazı kolaylıklar sağlamak yönündeki açılımlarının  doğru yolda atılmış adımlar oluşturduğunu düşünüyoruz. Kısa sürede  askıya alınan bütün vergi gelirlerinin serbest bırakılmasını ve Geçiş ve Hareket Anlaşmasının tamamen işlevsel hale getirilmesini temenni ediyoruz.

Bu adımların kaçırılan İsrailli askerin ve Filistinli mahkumların serbest bırakılması ve Filistin’de Ulusal Birlik Hükümeti kurulması gibi konularda paralel olarak sağlanacak gelişmelerle desteklenmesini bekliyoruz. Filistin’de kamu düzeninin ve toplumsal uzlaşmanın sağlanmasıyla barış sürecinin canlandırılması için uygun bir siyasi zemin oluşturulması temel bir gerekliliktir.

Türkiye her iki tarafla eşgüdüm içinde sürece yapıcı katkılarda bulunmaya devam edecektir.