No:193 - 21 Aralık 2005, Afrika´ya İnsani Yardım hk.

Bilindiği üzere bu sene, Afrika'nın batısında yaşanan açlık sorunu karşısında gerekli insani duyarlılığı gösteren Hükümetimiz, Nijer, Mali, Moritanya, Burkina Faso, Sierra Leone ve Gine için toplam 1.800.000 ABD Doları tutarında nakdi kaynak tahsis etmiş, sözkonusu meblağlar, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) aracılığıyla ilgili ülkelere iletilmek üzere 1 Ağustos 2005 tarihinde anılan örgütün hesaplarına aktarılmıştı.

Bu kere, Dünya Gıda Programı bu yıl yaşanan kuraklığın yol açtığı düşük tarımsal üretim, kronik fakirlik ve yaygın HIV/AIDS hastalığının yarattığı sosyo-ekonomik çöküntü nedenlerinden Zimbabve'de 4.3 milyon, Malavi'de 2.9 milyon, Mozambik ve Zambiya'da birer milyon olmak üzere Afrika'nın güneyinde yaklaşık 10 milyon insanın bir sonraki hasat mevsimi olan Nisan 2006'ya kadar WFP'nın sağlayacağı acil yardıma muhtaç durumda olduğunu açıklamıştır.

Afrika'nın güneyinde başgösteren sözkonusu sorunla mücadele edebilmek amacıyla bahsekonu 4 ülkede WFP tarafından başlatılan "Uzun Süreli Yardım ve İyileştirme Operasyonu" kapsamında anılan Örgütün 57 Milyon ABD Dolarlık ilave kaynağa ihtiyaç duyduğu bildirilmektedir.

Afrika'da yaşanan insani sorunlara çözüm bulunması amacıyla yaptığı katkılarla takdir toplayan ve son yıllarda insani yardım alanında örnek faaliyetlerde bulunan ülkemiz WFP’nin çağrısına da yakın ilgi göstermiştir. Bu çerçevede Hükümetimiz, Zimbabve için 200.000 ABD Doları, Malavi, Mozambik ve Zambiya için 100'er bin ABD Doları olmak üzere toplam 500.000 ABD Doları tutarında nakdi katkıda bulunmayı kararlaştırmıştır. Sözkonusu meblağ, ilgili ülkelere Türkiye'nin acil gıda yardımı olduğu belirtilmek suretiyle gerçekleştirilmesi için WFP'na iletilmiş bulunmaktadır.