No:192 - 21 Aralık 2006,;Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı´nın Vefatı hk.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın 21 Aralık 2006 günü vefat etmiş olduğu büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM Başkanımız, Başbakanımız ve Bakanımız Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı’nın ölümünden duyulan büyük üzüntüyü kardeş Türkmen halkıyla paylaştığımızı Türkmen muhataplarına gönderdikleri taziye mesajlarında şahısları ve Türk halkı adına ifade etmişlerdir.

Merhum Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı, SSCB’nin dağılması sonrasında bağımsızlığını kazanan kardeş Türkmenistan’ın egemenlik ve bağımsızlığının korunması ve güçlendirilmesi, halkının gelişmesi yönünde ülkesine önderlik yapmış, büyük gayret sarfetmiştir. Yüzyıllar sonra kazandığı bağımsızlığının bugün 15. yıldönümünü kutlayan Türkmenistan ve kardeş Türkmen halkı, ayrıca bütün Türk dünyası, bu tarihi ve hassas dönemin, sağlıklı, sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde aşılabilmesi nedeniyle merhum Türkmenbaşı’na minnettarlık duymaktadır.

Türkmenistan-Türkiye ilişkileri ve işbirliğinin geliştirilip, güçlendirilmesi hususunda büyük gayretler sarfeden Türkmenistan’ın büyük önderi Sayın Saparmurat Türkmenbaşı’nın gösterdiği yol doğrultusunda ülkelerimiz arasındaki işbirliği ve dayanışma önümüzdeki dönemde daha gelişerek güçlenecektir.

Yeni bir dönemin eşiğinde bulunan kardeş ülke halkının ve değerli yöneticilerin önümüzdeki hassas süreci büyük bir sağduyu ve dirayetle aşacaklarına inancımız tamdır.

Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı ülkesine ve halkına, ayrıca ikili ilişkilerimize ve işbirliğinin gelişmesine hizmetlerinden ötürü Türkmenistan’ın yanı sıra Türkiye’de ve Türk dünyasında her zaman saygı ve sevgiyle anılacaktır.