No:191 -;10 Kasım 2003, Star Gazetesinin bugünkü (10 Kasım 2003) nüshasında yer alan iddialar hk.

“Star” Gazetesinin bugünkü (10 Kasım 2003) nüshasında “Gül Gibi Tasarruf!” başlığıyla yer alan haberde, Sayın Bakanımızın 21-22 Ekim 2003 tarihlerinde Atina’ya yaptıkları resmi ziyaret sırasında, “lüks bir otelde kalmak” ve kiralanan özel uçağın Atina’ya ikinci bir kez uğramasına sebep olmak suretiyle israfa yol açtıkları ima ve iddia edilmektedir.  

Maksatlı bir yıpratma amacıyla ortaya atıldığı görülen bu haberde yer alan iddialar tamamen asılsızdır.  

Sayın Bakanımız  ve eşi, habere konu olan Atina ziyaretini Yunanistan Dışişleri Bakanı Sayın Papandreu’nun resmi davetlisi olarak ve beraberlerinde resmi heyetin  yanısıra 13 basın mensubu ile 38 işadamı olduğu halde gerçekleştirmişlerdir. Bu çerçevede  Sayın Bakanımız ve eşi ile resmi heyetimiz, bu gibi resmi ziyaretlerde mutad olduğu üzere, Yunan tarafınca misafir edilmişlerdir. 

Diğer taraftan, Sayın Bakanımız aynı tarihlerde düzenlenen eski Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı müteveffa Aliya İzzetbegoviç’in cenaze törenine Hükümetimizi temsilen katılmak amacıyla Atina’ya ziyaretinde kendilerine refakat eden heyetimizden bir grup yetkili ile aynı özel uçakla Saraybosna’ya 5 saat süren bir tevakkuf gerçekleştirmek durumunda kaldıklarından, bu sırada  heyette yer alan işadamlarının ve resmi heyetimizin bir bölümünün  Atina’da bekletilmeleri zarureti hasıl olmuştur. Bu çerçevede, anılan cenaze törenini müteakip, ülkemize dönüşlerinde, özel uçak, anılan haberde iddia edildiği gibi sadece Sayın Bakanımızın eşini değil, Atina’da beklemekte olan 38 işadamımızı  ve resmi heyetin kalan bölümünü de almak amacıyla Atina’da kısa bir tevakkuf yapmıştır.  

Bu meyanda, Atina ziyaretine katılan basın mensupları ile işadamlarımız özel uçakta ücreti mukabilinde seyahat etmişlerdir.